Hayatı

Bediüzzaman ve Adnan Menderes

Adnan Menderes Emirdağ’a geldiği zaman Mahmud amcam, Ceylan Ağabey ve ben karşılamaya gitmiştik. Bizim arabamız Menderes’in arabasının hemen arkasındaydı. Yanımıza bayrak da almıştık. Menderes Üstadın evinin önünden geçerken, arabayı durdurdu. Üstadla karşılıklı selamlaştılar. Selamdan sonra da okula doğru gittiler.

Kamil ÇALIŞKAN
Son Şahitler, II. Cilt, Sayfa. 370

Bir gün Üstad benimle birlikte Mehmed Çalışkan’ı çağırdı. Bize, ‘Kardaşlarım, sizler benim ve Risalei Nur’un bedeline Demokrat Parti’ye kaydolun’ diye buyurdu. Bu emir üzerine biz Demokrat Parti’ye kaydolduk. Daha sonra bana Emirdağ Demokrat Parti ilçe başkanlığı teklif edildi. O sırada üstad Emirdağ’ında değildi. Ben bu teklife ‘Biraz düşüneyim’ diye cevap verdim. Benim maksadım Üstadıma danışmaktı. Tam o sırada Isparta’dan, Zübeyir Gündüzalp Ağabeyden bir telgraf geldi. Bu telde, ‘Kardaşım, sana verilen bu vazifeyi kabul et’ diye yazılıydı. Ben de Üstaddan gelen emir üzerine başkanlık vazifesini kabul ettim.

Hamza Emek
Son Şahitler, II. Cilt, Sayfa. 422-423

Üstad Ankara’ya gelince İnönü ortalığı ayağa kaldırmıştı Üstad Ankara’ya geldiğinde Beyrut Otelinde, 22 numaralı odada kalıyordu.

İsmet Paşa, Bediüzzaman’ın Ankara’ya geldiğini duymuştu. Ama nasıl gelmişti, amamesiyle, sarığıyla… O zaman dindar nesil pek yoktu. Yeni bir nesil oluşmaya başlamıştı. Bediüzzaman’ın Ankara’ya gelmesinden Cumhuriyet, Milliyet gazetelerinde oldukça telaşlı bir şekilde bahsedilmişti. Bediüzzaman, Beyrut Palas Otelinde bulunduğu bir sırada İsmet Paşa Meclis’te bir konuşma yaptı; ‘Siz Şeriatı hortlatıyorsunuz, irticayı hortlatıyorsunuz. Bediüzzaman’ı gezdiriyorsunuz…’ Sonra Adnan Menderes bu iddialara şöyle cevap vermişti:

Allah aşkına, Paşa niçin bu kadar dinden, dindarlardan rahatsız oluyor, öleceğini bilmiyor mu? Şimdiye kadar kendisine ne zararları dokunmuş? Bütün hayatını dine vakfetmiş bir piri faniden ne istiyor? Niçin eziyetinden hoşlanıyor, niçin meşakkat çekmesinden hoşlanıyor, niye bu kadar dine ve dindarlara karşıdır, anlayamıyorum?

Bundan sonra Paşa ikinci defa kürsüye çıktı ve:

Efendim siz, Atatürkçülerle istihza ediyorsunuz. Öyle zaman gelecek ki, bizi ben dahi kurtaramayacağım’ dedi. Bunun üzerine DP grubu galeyana gelmişti.

Ben Üstadın ziyaretine gittiğim zamanlar, Kim ve Akis dergileri vardı. Benim resmimi kapak kısmına koymuşlardı…

Üstad o zaman Dr. Tahsin Tola’nın evine gitmiş, otelden ayrılmışlardı. Tabii cereyan eden hadiseler üzerine biz de çok müteessir olduk. Üstadı ziyarete gitmek üzere bulunuyordum ki, Adnan Beyin beni çağırdığını söylediler, yanına gittim.

Menderes:

Tazimatlarımı kendilerine arz et. Bu adamların çıkardığı hadiseleri biliyorsunuz. Bu hengameler bitsin. Ben bizzat seyehatlarına devam etmesi için, kendilerine haber gönderirim’ dedi.

Gıyasettin Emre
Son Şahitler, III. Cilt, Sayfa. 277-278

Author


Avatar